Samsung Galaxy S5 lze nyní pořídit za cenu již od 6 750 Kč. Zobrazit nabídky >>

Samsung Galaxy S5 Recenze

Připravili jsme pro Vás recenzi Samsungu Galaxy S5. Rádi Vám předáme naše poznatky a postřehy z dlouhodobého používání. Tento telefon na trhu již nějaký čas je a díky tomu jsme měli možnost podrobit ho našemu testu. Pojďte se pohodlně usadit, recenze Samsungu Galaxy S5 je tu pro Vás.

Pořiďte si Samsung Galaxy S5 v jednom z českých obchodů za nejnižší ceny již od 6 750 Kč. Porovnat obchody >>

Nenápadná krabička a její obsah

Firma Samsung už nějakou dobu dodává všechny své přístroje v krabičce z recyklovatelného tvrdého papíru s imitací dřeva a Galaxy S5 není vyjímkou. Balení je řešeno typickým způsobem - nejprve na nás vykoukne samotný mobilní telefon a až poté se prokousáváte hlouběji k příslušenství.

Co je tedy obsahem balení krom samotného Samsungu Galaxy S5? Máme zde sluchátka, výměnné nástavce do uší, USB kabel, nabíječku a uživatelskou příručku, kterou většina z nás stejně neotevře. Samozřejmě nechybí ani baterie. Můj první dojem z balení a zpracování je velice dobrý, výrobce rozhodně nešetřil.

Samsung Galaxy S5

Kvalita zpracování a design

Design telefonu se příliš neodlišuje od předešlého Samsungu Galaxy S4, což je vidět na první pohled. Oproti němu ale mírně narostly rozměry i velikost displeje. Hlavní inovace se odehrály v technologii. Galaxy S5 je totiž voděodolný (neplést s vodotěsností) - splňuje standart IP67. Ve zkratce by tomuto telefonu neměl vadit déšť ani sprška. Raději jsem to ale nezkoušel, budu věřit lidem, kteří to již zkusili přede mnou.

Zadní plastový kryt je velice příjemný na omak. Jedná se subjektivně oměkký materiál, na povrchu se nedrží otisky prstů. Na povrchu jsou mírné dolíčky, které vypadají dle mého názoru elegantně. Vzhledově má povrch imitovat kůži, mne to ale tak nepřijde. Na zádech nalezneme pouze průduch reproduktoru, fotoaparát s bleskem a logo firmy Samsung.

Samsung Galaxy S5 se perfektně drží v ruce i přes jeho obří display s úhlopříčkou 5,1 palců, což už pro někoho může být limitní velikost. Pokud přecházíte z menšího telefonu, možná si budeme muset chvilku zvykat. Mne to ale problém nedělalo, protože jsem přecházel z modelu S4. Na ovládání jednou rukou jsem ale musel zapomenout.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti jdou mačkat poměrně ztuha, nejedná se ale o žádnou tragédii. Stejně je na tom i home button se čtečkou otisků prstů, o které se ještě zmíním.

FulHD display, který Vás dostane

Jednou z největších předností tohoto telefonu je obří a krásně barevný Super AMOLED display s úhlopříčkou 5,1 palců a rozlišením 1920 x 1080 pixelů . Hned po první zapnutí jsem si vduchu řekl “wow”. Tak krásné a jasné barvy jsem nečekal. Display doslova září a krásně vykresluje. Čitelnost na přímém slunci je zatím asi nejlepší, co jsem kdy viděl. Pozorovací úhly jsou výtečné.

Galaxy S5

Povrch chrání ochranné sklíčko Gorilla Glass a ani po delším používání nemám na displeji jednu oděrku či rýhu. Kolem displeje je pouze malý rámeček, který má přibližně 2 mm. Na první pohled to ale vypadá, že zde žádný rámeček není.

Čtečka otisků prstů a senzor tepu

Samsung Galaxy S5 má po vzoru iPhonu 5S v home button integrovanou čtečku otisků prstů, díky které můžete zabezpečit přístup do telefonu. Mne osobně se tento nápad líbí, ale samotné zpracování vyžaduje tréning. Čtečka prostě nesnímá vždy tak rychle, jak by měla. Občas stačí prst jen mírně vychýlit z osy a telefon si už neporadí. Jakmile se ale naučíte čtečku používat, nebudete chtít nic jiného. Už žádná dotyková gesta.

Samsung Galaxy S5

Další zajímavou novinkou je senzor tepu. Je umístěn pod čočkou fotoaparátu. Funguje to tak, že po přiložení prstu na toto místo se spustí IR dioda, která prosvítí kůži. Aplikace S Health poté vyhodnotí to, jak na tom jste. Toto je podle mne celkem zbytečná věcička, která ale může zapůsobit třeba na kamarády. Moc jsem ji ale zatím nevyužil.

Pořádná porce výkonu

Tento nový král mobilního trhu má v sobě opravdu to nejlepší ze své doby. V útrobách je nachystaný čtyřjádrový Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz. O vykreslování obrazu se stará grafický adaptér Adreno 330. Je to v současnosti to nejvýkonnější, co můžete v telefonu dostat. Není tedy vhodné vypisovat náročné 3D hry, které Samsung Galaxy S5 dokáže plynule rozpohybovat. Vlastně jsem zkoušel skoro všechny náročné hry, které mám zakoupené a nesetkal jsem se s jakýmkoli problémem.

Celé prostředí systému Android 4.4 Kit Kat pracuje svižně. Nesetkal jsem se se zasekáváním a podobnými neduhy, které trápily loňský model Galaxy S4. Samsung si tento rok dal nejspíše pozor, což oceňuji. Operační paměť RAM má kapacitu 2 GB, což bohatě stačí pro chod mnoha aplikací současně.

Výdrž

Telefon mi při běžném používání vydržel i 3 dny. Pokud jsem se snažil baterii s kapacitou 2800 mAh pořádně zapotit při hraní her, dostal jsem se na výdrž přibližně půl dne. Jednalo se ale o extrémní zatížení. Velice mne zaujal úsporný režim. V tomto režimu se omezí výkon procesoru, vypnou se některé zbytečné aplikace na pozadí a hlavně se displej přepne do černobílého módu. Pokud s telefonem nebudete pracovat, jde se dostat bez problému na 6 dní, což už je opravdu pěkný pohotovostní čas. S výdrží jsem tedy spokojen.

Fotoaparát

Fotoaparát Samsungu Galaxy S5 má rozlišení 16 mpix a výsledná fotografie má 4640 x 3480 obrazových bodů. Video lze natáčet až v rozlišení 3840 x 2160. Kvalitu fotografií za pěkného osvětlení snad nejde okomentovat jinak, než výtečně. Jedná se bezesporu o nejlepší fotomobil současnosti. Kvalita fotek i videí je prostě nekompromisní. Mírné problémy nastávají za šera, kdy přibývá šumu a ostrost se také mírně vytrácí. Celkově jsem ale nadmíru spokojený - beru tento telefon jako plnohodnotnou náhradu běžného kompaktu.

Galaxy S5 fotoaparát

Software telefonu

Osobně jsem zastánce čistého operačního systému. Tento Samsung mi do cesty postavil grafickou nadstavbu TouchWiz, se kterou jsem musel první týdny dosti bojovat. Nemám rád všemožné funkce, které možná ani nevyužiji. Musím ale uznat, že je systém kompletně propracovaný a rozhodně je spousta věcí řešena lépe, než v čistém systému.

Velice se mi líbí pohybová gesta, posouvání stránky podle polohy očí a podobné vychytávky, které dovedou opravdu usnadnit život. Pro ty, kterým by TouchWiz vadilo, můžete si zakoupit i Samsung Galaxy S5 v Google Play edici - tato verze telefonu přináší právě čistý OS.

Souhr receneze

Adresa recenze:
Zaujal vás Samsung Galaxy S5? Nyní si ho můžete pořídit v jednom z českých obchodů za cenu od 6 750 Kč. Zobrazit nabídky >>